Krupp LD 6,5 N 342

MATERIAŁ:
  • żywica
Witam serdecznie !

Model który tym razem chciałbym przedstawić to samochód ciężarowy Krupp LD 6,5 N 342 firmy Elite w skali 1:35. Nazwa firmy wielce obiecująca aczkolwiek nie mająca nic wspólnego z jakością wykonania a raczej z dostępnością oraz ilością wyprodukowanych modeli. Jest to wyrób czysto żywiczny bez dodatków o ile nie liczyć winylowego pręta oraz sporej ilości części (73 szt) zapakowanych w opakowanie typu garażowego w pudełko przemysłowe z naklejoną kartką z kserografu. Opakowanie jest sygnowane nazwiskiem konstruktora formy (jak rozumiem) i jest wyrobem typowo niszowym. Formy są wyjątkowo oblane nadlewkami i różnymi innymi paprochami wymagającymi dość sporej pracy szlifierskiej. Niemniej sam pojazd jest bardzo duży jak na skale 1:35 i z wyglądu bardzo atrakcyjny. Mimo nadlewek odwzorowanie detali jest dość staranne a np. plandeka, koła (zwłaszcza felgi), czy sama skrzynia ładunkowa jest wykonana lepiej niż odpowiedniki plastikowe w produkcjach wysoko nakładowych. Trochę zadziwiające jest wykonanie plandeki od wewnątrz. Wygląda to jakby w środku, pod plandeką były jakieś płyty osłonowe na całej powierzchni plandeki. Nie wiem na dzień dzisiejszy czy tak było w rzeczywistości czy to tylko wymysł konstruktora odlewu, jednak bardziej pasuje mi to na jakieś osłony pancerne lub wzmacniające. Z drugiej jednak strony po co w takim razie plandeka skoro pod nią jest konstrukcja jak w kontenerze. Jedynym wytłumaczeniem jest to że plandeka chroniła jedynie tą domniemaną konstrukcję przed przeciekaniem wody. Jak wspomniałem wcześniej na pierwszy rzut oka po złożeniu głównych elementów wybija się wielkość tej ciężarówki. Tak na wysokość jak i długość. Niemniej trzeba zauważyć że jest to pojazd prawie dwukrotnie większy w tonażu od pospolitych Opli Blitzów. Pojazd na załączonym obrazku na opakowaniu posiada jeszcze przyczepę choć ta nie należy do zestawu i jest oferowana jako oddzielny produkt. Prezentowany samochód ciężarowy Krupp jak nazwa na opakowaniu wskazuje był użytkowany przez Wermacht, jednak w zawartej instrukcji w formie kilku kartek ksero zszytych spinaczem nic na temat malowania nie znajdziemy. Nie ma też wzmianek o konstrukcji jak i historii pojazdu. Nie ma też kalek co akurat nie stanowi problemu ponieważ tych rzeczy zawsze zostaje po innych modelach. Wszystkie te mankamenty jakościowe jak i wyposażeniowe tego modelu mówią same za siebie i bardzo dobrze odwzorowują nazwę firmy. Posiadacz takiego modelu może się czuć jak elita. Nie wiem tylko czy będę się z tego tytułu cieszył i szczycił czy tylko płakał z rozpaczy. Życie pokaże gdy zabiorę się za wykonanie. Tak czy owak, na razie, z posiadania tak nietuzinkowego i jak wspomniałem elitarnego modelu jestem bardzo zadowolony bo po zrobieniu takiego wynalazku żywicznego wszystkie inne modele to będzie mały pikuś.

krupp1
krupp2