Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu partnerskiego serwisu Model-klub.pl.W ofercie znajdziesz szeroką gamę produktów modelarskich odwiedź sklep

Lanz Bulldog 35 HP Plus Model
NAZWA: Lanz Bulldog 35 HP

FIRMA: Plus Model

SKALA: 1/35

MATERIAŁ:
  • żywica

DODATKI:
  • blaszka foto trawiona , sprężyna, liny
Witam serdecznie !

W ostatnim czasie stałem się posiadaczem dość ciekawego modelu Firmy PlusModel a mianowicie Lanz Bulldog 35HP w skali 1:35. Pojazd dość niekonwencjonalny w moich zbiorach bo nie dość że to traktor to jeszcze jest to model żywiczny. W dość małym, aczkolwiek eleganckim pudełku, jak na niszową produkcję tej zacnej firmy modelarskiej z Czech, znajduje się w woreczkach foliowych kilkanaście dość dobrze odwzorowanych elementów modelu wykonanych z żywicy oraz sporej wielkości blaszka fototrawiona z podobną ilością detali, jak również sprężynka wielkością przypominającą tę z automatycznych długopisów. W zestawie znajdują się też różnej grubości druty oraz arkusik kalkomanii z rejestracjami oraz nazwą traktora.

Jak to w przypadku zestawów żywicznych bywa oglądając te dość nietypowe produkty
mam zawsze dość mieszane uczucia. Mianowicie z jednej strony oczyma wyobraźni widzę już gotowy bardzo atrakcyjny i żadki model natomiast z drugiej strony odczuwam narastające przerażenie spowodowane ogromem pracy szlifierskiej jaka mnie czeka. Żywica jako dość kruchy surowiec wymaga bowiem dość specyficznego podejścia do obróbki , zwłaszcza drobnych elementów. Oglądając wszystkie elementy, stwierdzam, że mimo starań producenta nie obejdzie się bez szpachlowania i piłowania praktycznie każdego
elementu. Mimo wszystko model firmy PlusModel zasługuje na uznanie, ponieważ udało się producentowi dopieścić w szczegółach swoje arcydzieło, czego zasługą może być dodanie blaszki fototrawionej, która na pewno urozmaici całość. Ciekawym elementem są koła napędowe na którym widać dość precyzyjnie i ostro odwzorowany bieżnik i felgi. Dużo gorzej prezentują się koła kierunkowe czyli przednie. Właściwie słowo prezentują się jest nadużyte ponieważ owe koła przypominają raczej pionki umieszczane w pudłach z warcabami. No ale "nie miała Babka kłopotu, kupiła se traktor". Zobaczymy jak wyjdzie to po sklejeniu i pomalowaniu. W opakowaniu znajdziemy też instrukcję która jak wiadomo jest w języku czeskim więc czytając ją uśmiejemy się jakbyśmy nucili Karela Gota. Jeśli to nas znudzi mamy też po angielsku. Instrukcja zawiera też dość obszerny rysunek montażu więc nawet bez zagłębiania się w literaturę możemy się dość szybko połapać o co w tym wszystkim chodzi. Wzoru malowania nie ma poza obrazkiem na pudełku aczkolwiek producent w instrukcji opisał nam kolorystykę dla dwu rodzajów malowania. Jedna cywilna z 1938 roku w kolorze ciemno zielonym w błyszczącym wykończeniu oraz z 1942 w kolorze Panzer Grau z jednostek przeciwlotniczych. Instrukcja zawiera też krótką notkę o konstrukcji z której można się dowiedzieć że traktor był napędzany jednocylindrowym dwutaktowym motorem o pojemności 10,3 litra spalającym naftę lub olej. Posiadał sześć biegów w przód i dwa w tył. Jego moc dochodziła do 35 koni co umożliwiało na osiągnięcie maksymalnej prędkości prawie 18 km/h. Jeden z zachowanych egzemplarzy znajduje się w Muzeum Techniki w Lesianach koło Pragi.

No cóż, nie pozostało mi nic innego jak kupić kilka arkuszy drobnego papieru ściernego oraz kilka opakowań cyjanopanu i zabrać się w najbliższym czasie do pracy a o trudach i wrażeniach Was poinformować.

lanz

autor: Roman Pierzgalski