Faktura odlewu

Wiele pojazdów wojskowych posiadało bądź posiada pancerze odlewane. Część modeli niestety jej nie ma (a może to i lepiej?), albo jest ona mało wyrazista. W tym krótkim artykule postaram się przedstawić mój prosty i szybki sposób na wykonanie faktury odlewu na modelu.

Do wykonania faktury potrzebujemy, szpachli modelarskiej, kleju, starego twardego pędzla oraz trochę papieru ściernego. W moim wypadku, dwa pierwsze specyfiki to produkty Wamodu, ponieważ są tanie, a do wykonania faktury nie potrzebujemy droższych odpowiedników. Klej nie jest wymagany z samej szpachli również da się uzyskać podobne efekty.

faktura odlewu

1. Mieszamy szpachlę z klejem. Nabieramy mieszankę na pędzel, rozprowadzamy po miejscach, na których chcemy zrobić fakturę.

faktura odlewu

2. Rozprowadzoną szpachlę zaczynamy szybkimi ruchami dziabać pędzlem, by powstały zagłębienia, rowki, wypukłości. Nanosimy ewentualne poprawki.

faktura odlewu

3. Po mniej więcej godzinie szlifujemy fakturę aż do uzyskania odpowiadającej nam wyrazistości.

faktura odlewu

Teraz pozostaje nam już tylko dokończenie budowy i pomalowanie modelu i podziwianie własnego dzieła. Warto też wspomnieć, że pędzelek po takiej robocie nie jest do wyrzucenia - przy okazji zmywania farby z modelu w np. „Krecie" możemy go zostawić na trochę i bardzo ładnie się wyczyścić.

A oto efekty uzyskiwane tą metodą:
Autor: Kamil Knapik
zegar  styczeń 26 2008 15:17:33 | 1 komentarz · 11943 czytań kartka