Kanały RSS bądź na bieżąco dzięki kanałom RSS dla artykułów, newsów , forum.

Dachówki typu karpiówka oraz mniszka

Wykonanie dachówek od podstaw jest dość problematyczne. Dzieje się tak z kilku względów. Po pierwsze musimy trzymać wymiar, czyli wszystkie dachówki muszą być takie same. Po drugie należy dobrać odpowiedni materiał, z którego dachówki wykonamy. Po trzecie zaś sam proces produkcji dachówek w skali 1/35 jest niesamowicie pracochłonny, upierdliwy i wymagający ogromnej dozy cierpliwości. Pozwólcie, że pokażę jak ja poradziłem sobie z tym problemem.

1. Dachówka typu karpiówka
Najprostsza chyba ze wszystkich rodzajów dachówek. Do jej wykonania będą potrzebne:

• karton
  • nożyczki
  • karta telefoniczna
  • ołówek, linijka
paski

Z karty telefonicznej wycinamy nasz wzór dachówki w skali. Jest to prostokącik z jednej strony zaokrąglony. Następnie na kartonie rysujemy paseczki o szerokości odpowiadającej długości naszej wzorcowej dachówki. Potem należy te paseczki podzielić w poprzek na prostokąciki o szerokości dachówki wzorcowej. W dalszej kolejności tniemy całość na pojedyncze kartoniki. Bierzemy je potem po jednym do ręki przykładamy do plastikowego wzoru i tniemy na okrągło zgodnie z szablonem. Do tego celu najlepsze są nożyczki do paznokci. Po wycięciu kleimy je we wcześniej wybranych miejscach na dioramie. Pamiętając żeby robić to „na zakładkę”.

rysowanie

tniemy

kleimy

2. Dachówka typu mnich – mniszka
Bardziej pracochłonny w wykonaniu i bardziej skomplikowany do wykonania rodzaj dachówki. Składa się ona z U kształtnych korytek nachodzących na siebie. Do jej wykonania będziemy potrzebowali :

• patyczków do szaszłyków
  • blaszki aluminiowej
  • karty telefonicznej
  • nożyczek
  • kleju Vikol

Do produkcji tego typu dachówek należy się przygotować budując swego rodzaju zaginarkę. Składać się ona będzie z kilku patyczków do szaszłyków. Należy przykleić je do karty telefonicznej w odstępach odpowiadających szerokości jednego patyczka. Następnie tniemy blaszkę alu na paski o szerokości, która ma odpowiadać długości naszych dachówek. W dalszej kolejności taki pasek umieszczamy na zaginarce i dociskając w puste miejsca patyczkiem formujemy wygięcia. Dalej, nożyczkami tniemy pofalowane paski blaszki na U kształtne korytka i to są już właściwe dachówki. Po przyklejeniu dachówek można je pokryć surfacerem o dużej ziarnistości. Chodzi o to aby dachówki nie były gładkie.

autor : Artur Żółty

zegar  październik 31 2008 14:19:08 | 1 komentarz · 17939 czytań kartka