Malowanie drewnianych elementów narzędzi

Przedstawiam prosty sposób na pomalowanie drewnianych elementów narzędzi, które często występują na pojazdach wojskowych.
Do malowania użyłem farb akrylowych Pactra, oraz olejnych farb specjalnych do broni pancernej produkowanych przez firmę Mig z serii 502 Abteilung.
Malowanie rozpoczynamy od pokrycia części imitujących elementy drewniane kolorem żółtym, osobiście mieszałem widoczne na zdjęciu dwa kolory żółci, ale może to być każdy inny odcień. Farbę nanosiłem pędzelkiem dwukrotnie dla lepszego pokrycia powierzchni.

malowanie narzedzi

Po wyschnięciu - około 10 minut, od razu przystąpiłem do następnego etapu.
Jako że farba Pactra akryl nie reaguje z olejami rozcieńczalnymi benzyną, mogłem od razu po zaschnięciu żółtego podkładu nałożyć warstwę delikatnie rozcieńczonej farby w kolorze rdzawym-przy czym możemy nakładać dowolne odcienie brązu, a także stosować farby olejne innych producentów, takich jak :

• Van Gogh
  • Rembrandt

Farbę do tej operacji warto nałożyć gęściejszą, mniej więcej o konsystencji śmietany i rozprowadzić po całej powierzchni, którą pomalowaliśmy na żółto - patrz zdjęcie. Gotowe elementy zostawiamy na kilka minut aby farba podeschła, jak zauważymy farba olejna nie wysycha od razu i łatwo daje się ścierać z pomalowanej powierzchni.

Ostatnim etapem będzie właśnie wytarcie farby olejnej i jej nadmiaru z powierzchni - można to zrobić wacikami higienicznymi, miękką szmatką itp.
Nadmiar farby wycieramy tak aby pozostał widoczny ślad po brązowej olejnej, pozostawiając ciemniejsze miejsca na końcach trzonków itp.-widoczne na zdjęciach.
Taka metoda daje możliwości uzyskania efektu imitacji drewna, nadaje się równie dobrze także do malowania różnego rodzaju skrzynek, beczek drewnianych itp.

malowanie narzedzi malowanie narzedzi malowanie narzedzi malowanie narzedzi

autor: Artur Wałachowski

zegar  listopad 03 2008 23:15:05 | 3 komentarzy · 19615 czytań kartka