Masa z nas, gdy jeszcze byliśmy dziećmi, bazgrała sobie hobbystycznie na kartce i czasami naprawdę dobrze nam to wychodziło. Część odpuściła sobie to zajęcie, bo poczuliśmy, że to zupełnie nie dla nas, ale garstka musiała porzucić marzenia o profesjonalnej nauce rysunku z braku czasu lub motywacji. Czas na rozwój tego hobby możemy jednak spokojnie znaleźć, a na naukę nigdy nie jest za późno.
Skompletuj porządny zestaw do nauki
Źle dobrane przedmioty i narzędzie mogą nas tylko zniechęcić do nauki. Bez sensu jest tracić czas i pieniądze na działanie z rzeczami, które zupełnie nam się nie sprawdzają. Ważne jest też, aby znaleźć takie narzędzia, które maksymalnie dopasują się do naszych potrzeb i możliwości. Może tablet graficzny, chociaż dużo droższy od kartki papieru i ołówka, posłuży nam lepiej i przyjaźniej, niż narzędzia i techniki tradycyjne. Warto porządnie zastanowić się, gdzie i kiedy będziemy tworzyć, aby nie okazało się, że zupełnie nie mamy dostosowanych do nas narzędzi. Tylko pamiętaj, że dobre przedmioty artystyczne naprawdę rzadko są tanie, ale te droższe wystarczą nam na dłużej.
Nadrabiaj braki w wiedzy w czasie wolnym
Na przykład podczas przerwy w pracy. Wiedza o technikach może być nabyta przed rozpoczęciem ćwiczeń. Jeśli mamy chwilę czasu, warto ją wykorzystać na szukanie pomysłów czy obrazków referencyjnych do naszych przyszłych dzieł, aby nie tracić już na to czasu, gdy znajdziemy się sam na sam z kartką papieru i kubkiem dobrej kawy. Jeśli zawczasu znajdziemy materiały, z którymi chcemy popracować, nie będziemy niepotrzebnie marnować czasu na ich wyszukiwanie i namyślanie się nad projektem, bo ten zdąży urosnąć nam w głowie. To pomoże nam maksymalnie ograniczyć czas poświęcany na głupotki, a maksymalnie wydłużyć czas samego tworzenia.
Kiedy masz czas, który zazwyczaj marnujesz?
Czy zdarza Ci się, że masz nudny dzień w pracy, nic do roboty i tylko przeglądasz Instagrama albo oglądasz seriale? Jeśli tak, to zastanów się, czy ten czas możesz poświęcić na malowanie albo chociaż poszerzanie wiedzy. Jeśli tylko nasze środowisko, szkoła albo miejsce pracy daje nam możliwość na rozwijanie się w tym kierunku, warto tego spróbować. Im więcej ćwiczeń, tym lepsi jesteśmy, a im szybciej stajemy się lepsi, tym mniejsza szansa, że po kilku nieudanych szkicach rzucimy tworzenie i wrócimy do marnowania czasu. Od czasu do czasu dobrym wyborem będzie też wyjść porysować na świeże powietrze, aby dotlenić swój mózg i nabyć motywacji do działania.