Właściwości i zalety spawarek inwertorowych

W zależności od rodzaju obróbki, które będziesz musiał wykonać, ale także w oparciu o częstotliwość używania spawarki, będziesz musiał rozważyć różne czynniki, aby zrozumieć, który model jest odpowiedni dla Twoich potrzeb i wybrać najlepszy.

Powiedzmy, że pierwszym krokiem jest zrozumienie, jakie typy systemów spawalniczych są dostępne, zaczynając rozróżniać te, które występują w wyniku stapiania lub ciśnienia. W pierwszym przypadku spalanie zapewnia mieszanka gazowa lub łuk elektryczny, w drugim przypadku indukcja lub opór elektryczny. To powiedziawszy, dalszą dywersyfikację reprezentuje rodzaj spawarki, którą można kupić: z procesem Mig, Mag lub Tig lub tlenowo-acetylenowym.

W tej ostatniej znajdują się dwie butle: jedna z tlenem, druga z acetylenem. Metal, który musi zostać stopiony, aby wykonać spawanie, znajduje się wewnątrz elektronarzędzia w postaci drutu i jest topiony w wyniku spalania powstającego podczas mieszania się dwóch gazów. Nawet spawarki Mig i Mag mają wewnątrz metalowy drut i są prawdopodobnie najbardziej odpowiednie do użytku domowego lub hobbystycznego.

W tego typu spawarkach drut wykonuje zadanie doprowadzenia prądu elektrycznego niezbędnego do jego stopienia na dziobku. Ważne są też modele spawarek inwertorowych TIG gdzie spawanie odbywa się za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w otoczeniu gazów obojętnych.

Spawarki inwertorowe TIG stanowią zaawansowany technologicznie sprzęt, którym można spawać aluminium, wyroby ze stali nierdzewnej, żeliwa i miedzi. Ze względu na wysoką precyzję spawania i możliwość uzyskania wysokiej jakości spoin spawarki inwertorowe TIG znalazły zastosowanie przy spawaniu różnych konstrukcji, cienkich blach i rur, gdzie są często wykorzystywane w przemyśle chemicznym, samochodowym i spożywczym.
W przypadku spawarek inwertorowych ważna jest waga i rozmiar, co daje imponującą przewagę tym spawarkom nad konwencjonalnymi urządzeniami. Na przykład spawarka inwertorowa ważąca mniej niż 5 kg, mniejsza niż walizka i którą można wygodnie zawiesić na ramieniu, może mieć porównywalną moc wyjściową do 50 kg urządzenia z transformatorem.
Duże znaczenie ma też wydajność: Wysokiej jakości spawarki inwertorowe będą miały wskaźnik sprawności około 80-90%, podczas gdy konwencjonalne spawarki mają znacznie niższą wydajność, około 50%. Wynika to z faktu, że większe transformatory w konwencjonalnych spawarkach mają większą rezystancję i dlatego tracą znaczną ilość mocy (lub energii) poprzez rozpraszanie ciepła.

W tego typu spawarkach wykorzystanie mocy generatora jest znacznie bardziej opłacalne w przypadku spawarek inwertorowych, które mogą być obsługiwane na mniejszych przenośnych zespołach prądotwórczych, coś, co często nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych urządzeń transformatorowych.

Te spawarki charakteryzują się tym że, osiągają generalnie znacznie wyższe cykle pracy z powodu różnicy w wielkości transformatora. Chociaż mniejsze komponenty w spawarce inwertorowej szybko się nagrzewają, można je schłodzić znacznie łatwiej i szybciej. Jednak w konwencjonalnych spawarkach „transformatorowych” elementy są znacznie większe i dlatego mają tendencję do magazynowania ciepła i dłużej się schładzają.

Wiele konwencjonalnych spawarek MMA (elektrodowych) z transformatorem ma tylko wyjście AC, co oznacza, że mają ograniczone typy elektrod, z którymi mogą spawać. Jednak w przypadku spawarek inwertorowych prąd jest znacznie łatwiej prostowany na prąd stały, co oznacza, że są one w stanie spawać szeroką gamę różnych elektrod spawalniczych. Oznacza to również, że niektóre spawarki MMA (elektrodą otuloną) nadają się również do spawania DC TIG, co nie jest możliwe w przypadku konwencjonalnych urządzeń AC.

Wydajność wysokiej jakości spawarek inwertorowych jest znacznie lepsza niż w przypadku konwencjonalnych spawarek. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku spawania MMA (elektrodą otuloną), gdzie operatorzy uważają, że spawanie jest znacznie łatwiejsze i nie muszą „walczyć” z łukiem. Wynika to głównie ze zdolności spawarek inwertorowych do posiadania wyższych napięć w obwodzie otwartym i stosowania takich funkcji, jak Hot Start, Anti-Stick i Arc-Force. Doskonałym tego przykładem jest spawanie cienkich materiałów: przy użyciu konwencjonalnej spawarki elektrodowej jest to niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe, ale w przypadku spawarek inwertorowych, które mają szeroki zakres regulacji natężenia prądu i bardzo stabilny łuk, moc można bardzo łatwo zmniejszyć, tak, że będzie spawać, powiedzmy, 1,6 mm blachy lub odcinek rury ze względną łatwością i kontrolą.

Elektronika spawarek inwertorowych daje możliwość włączenia dodatkowych funkcji (takich jak tryb TIG) i uczynienia istniejących funkcji bardziej kontrolowanymi.